امنیت ملی افغانستان 'سه جنگجوی خارجی عضو داعش' را در کابل بازداشت کرد


داعش

Image caption

شاخه خراسان گروه داعش در ماه ژانویه ۲۰۱۵ اعلام موجودیت کرد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که سه جنگجوی خارجی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را در کابل بازداشت کرده است.

این ریاست امروز ۲۳ عقرب/آبان با نشر خبرنامه‌ای گفت که نیروهای ویژه امنیت ملی افغانستان در یک رشته عملیات هشت عضو گروه طالبان و داعش را همراه با مقداری سلاح و مهمات بازداشت کرده‌اند.

در این خبرنامه آمده که پنج نفر از این افراد اعضای گروه طالبان و سه نفرشان مربوط به داعش هستند.

امنیت ملی گفته این افراد قصد راه اندازی “حملات تروریستی و انفجاری” بر اهداف نظامی و غیرنظامی را در شهر کابل داشتند که پیش از انجام آنها بازداشت شدند.

در خبرنامه این اداره آمده که جنگجویان بازداشت شده داعش اتباع کشورهای ترکیه، تاجیکستان و پاکستان هستند.

ریاست امنیت ملی افغانستان ویدئویی از اعترافات بازداشت شدگان را منتشر کرده است. یکی از بازداشت شدگان به زبان ترکی، دیگر به زبان اردو و یکی دیگر به زبان فارسی به لهجه تاجیکستانی در مورد چگونگی پیوستن‌شان به گروه داعش سخن می‌گویند.

مشخص نیست این اعترافات تحت چه شرایطی گرفته شده است.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

داعش مسئولیت چندین حمله خونین را در کابل به عهده گرفته است

داعش در افغانستان

در حال حاضر داعش در افغانستان عمدتا در ننگرهار در شرق افغانستان نفوذ و حضور دارد، ولی هرازگاهی برخی بمب‌گذاری و حملات انتحاری در کابل و برخی جاهای دیگر هم به این گروه نسبت داده می‌شود.

گروه داعش، افغانستان، ایران، پاکستان و برخی مناطق آسیای میانه را “ولایت خراسان” خلافت اسلامی می‌داند و به همین دلیل، اعضای این گروه در افغانستان “داعش خراسان” نامیده می‌شود.

شاخه خراسان گروه داعش در ماه ژانویه ۲۰۱۵ اعلام موجودیت کرد.Source link

کتاب‌خوان؛ فاتح قلب‌ها یا قاتل اندیشه؟


زن روباتی، طرح از آنتون برژینسکی

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

زن روباتی، اثر آنتون برژینسکی

شاید ادعای عجیبی به نظر برسد این‌که میان پرورش خیال و فانتزی در ادبیات و هنر یک جامعه و پیشرفت آن جامعه در دنیای مدرن رابطه‌ای مستقیم وجود دارد، اما ادعای گزافی نیست.

هرقدر که در جوامعی چون ایران ادبیات به طور خاص و هنر به طور عام رویکردی اغلب رئالیستی و شبه‌رئالیستی دارد، ادبیات و هنرِ ژانر فانتزی و علمی‌تخیلی آن در غرب، هم فاتح قلب‌ها و ذهن‌هاست و هم هموارگر مسیری که تنها علامت موجود در آن حرکت رو به جلوست.

در مواجهه با این گونه از ادبیات نیز کمابیش همین قصه جاری است؛ به‌رغم وجود طیفی از طرفداران همیشگی و وفادار ادبیات فانتزی و علمی‌تخیلی در ایران، این نوع از آفرینش ادبی همواره با عینک بدبینی دیده شده و اغلب، «ارزش ادبی» معیار مبهمی بوده است برای طیف گسترده‌ای از اهل ادبیات تا این قبیل آثار را یا جدی تلقی نکنند یا در بهترین حالت بر جنبه سرگرمی آن به عنوان عنصری ظاهراً ضداندیشه و ضدانتقادی انگشت بگذارند.

با این حال، گاه آثاری در همین گونه‌ها می‌توان به دست داد که حتی جزم‌اندیش‌ترین مخاطبان ادبیات و نویسندگان را هم به کرنش وامی‌دارد. برای مثال، کیست که بتواند ارزش ادبی و عظمت رمانی چون «ارباب حلقه‌ها» را احترام نکند؟

پیشخان

تَل‌ماسه

حق نشر عکس
ketabsarayetandis.com

نیم قرن انتظار برای انتشار ترجمه یک کتاب زمان بسیار درازی است، ولی رمان «تلماسه» (Dune)، شاهکار بی‌رقیب فرانک هربرت، جایگاهی چنان رفیع در دنیای ادبیات به خصوص ادبیات علمی‌تخیلی دارد که انتشار ترجمه فارسی آن با نیم قرن تأخیر، باز هم یک اتفاق بزرگ محسوب می‌شود. رمانی که ۵۳ سال پس از نگارش، هنوز عنوان پرفروش‌ترین و در عین حال مهم‌ترین اثر ژانر علمی‌تخیلی را برای خود نگه داشته است.

تلماسه قسمت اول از یک مجموعه‌ چندقسمتی است که نه تنها یک اثر تمام‌عیار علمی‌تخیلی محسوب می‌شود که به لحاظ زمینه‌های عمیق مذهبی، سیاسی و اجتماعی و به طور خاص بوم‌شناختی و زیست‌محیطی، از ارزش ادبی فوق‌العاده‌ای نیز برخوردار است.

فرانک هربرت شش سال تمام را صرف تحقیق و نگارش این رمان کرد و طرفه آنکه پس از اتمام کار، تا مدت‌ها، هیچ ناشری زیر بار انتشار آن نرفت و بهترین جوابی که از یکی از بیست ناشری که به آن‌ها مراجعه کرده بود گرفت، این بود: «این کار من [جواب منفی] احتمالاً بزرگ‌ترین اشتباه قرن خواهد بود.»

سرانجام در سال ۱۹۶۵ این رمان منتشر شد و این توصیف تاریخی آرتور سی کلارک را نصیب خود کرد: «هیچ اثری را از نظر شخصیت‌پردازی و جزئیات خارق‌العاده از دنیایی که می‌آفریند، هم‌سنگ آن نمی‌دانم جز ارباب حلقه‌ها.»

بیان خلاصه‌ای از داستان ۸۰۰ صفحه‌ای تلماسه، هم دشوار است و هم بی‌حاصل. اما از نظر مضمونی این تعبیر حسین شهرابی، مترجم و متخصص ادبیات ژانر، شاید راهگشا باشد که تلماسه بازگوکننده چرخه ابدی آمدن ادیان در میان انسان‌هاست؛ دینی می‌آید که نرم‌کننده قیدوبندهای ادیان پیش از خود است و دیری نمی‌پاید که خود تبدیل به ملغمه‌ای از قیود و محدودیت‌های بی‌مورد و از آن فراتر، بت‌سازی می‌شود.

برای درک بیشتر عظمت این رمان، اشاره به حدود هشتاد صفحه پیوست‌های آن نیز خالی از لطف نیست. مفصل‌ترین پیوست کتاب، پیوست پنجم آن یعنی «واژه‌نامه» است؛ حدود سی صفحه توضیح تمام واژه‌های برساخته‌ نویسنده که مترجم فارسی آن نیز در برساختن یا برگزیدن معادل آن‌ها بسیار کوشیده است. هرچند گویا به دلیل نجات دادن اثر از توقیف در دستگاه دولتی سانسور ناگزیر شده است چند اسم و واژه خاص این رمان را به گونه‌ای دیگر درآورد. از جمله نام «مهدی» (در بخش‌های مربوط به «منجی») و کلمه «جهاد» که در سراسر رمان جریان دارد.

رمان «تلماسه» را امسال نشر کتابسرای تندیس به فارسی دقیق و خلاقانه سید مهیار فروتن‌فر در ۸۴۶ صفحه منتشر کرده و به تازگی ترجمه بخش دوم این مجموعه را هم با عنوان «مسیحای تلماسه» روانه بازار کرده است.

بی‌نهایت بلند و به‌غایت نزدیک

حق نشر عکس
cheshmeh.ir

برای کمتر نویسنده‌ای پیش می‌آید که در ۲۸سالگی، رمان دومش او را به چنان اعتباری برساند که او را یکی از امیدهای ادبیات آمریکا بخوانند. جانانان سُفران فوئر با دومین رمانش «بی‌نهایت بلند و به‌غایت نزدیک» نویسنده‌ای است که در سال ۲۰۰۵ در چنین موقعیتی قرار گرفت.

فوئر دانش‌آموخته‌ فلسفه است ولی پیش از آن، مقدمات داستان‌نویسی را در دانشگاه، نزد جویس کرول اوتس، نویسنده نامدار آمریکایی، فراگرفت. کتاب‌خوانان ایرانی نخستین‌بار با برخی از بهترین داستان‌های کوتاه او آشنا شدند که به صورت جیبی با عنوان «حال و روز همه‌مان خوب بود» با ترجمه بهرنگ رجبی در سال ۱۳۸۹ منتشر شد.

علاقه‌مندان گیاه‌خواری هم او را با کتاب «حیوان‌خواری» می‌شناسند که فوئر در آن، با رویکردی فلسفی به پاسخ این پرسش ساده فرزند خودش پرداخته که چرا برخی حیوانات را می‌خوریم و بعضی را نه. ترجمه فارسی این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای نیز در سال ۱۳۹۵ منتشر شد.

اما رمان «بی‌نهایت بلند و به‌غایت نزدیک» او بی‌تردید هیجان‌انگیزترین کتاب اوست که اردیبهشت امسال با ترجمه روان لیلا نصیری‌ها منتشر شد و به فاصله یکی دو ماه به چاپ دوم هم رسید.

پسری ۹ ساله به نام اسکار با علایقی چون اختراع، حشره‌شناسی، روزنامه‌نگاری، نوازندگی و کارآگاهی، پدرش را در حادثه یازده سپتامبر در حالی از دست می‌دهد که حسرت پاسخ دادن به آخرین تماس او، به شکلی گناه‌آلود، بر دلش می‌ماند.

یادگار رمزآمیز پدر برای اسکار، کلیدی است که او آن را یک سال بعد در یک گلدان پیدا می‌کند، اما نمی‌داند کدام‌یک از ۱۶۲ میلیون قفل شهر نیویورک را می‌توان با آن باز کرد. و این آغاز قصه‌ پرماجرا و گاه پرخطر او به عنوان یک روزنامه‌نگار و کارآگاه آماتور است برای جست‌وجو در همه محله‌های نیویورک و بررسی فهرستی چندصدنفره از آدم‌ها، که نهایتاً به مسیر دیگری کشیده می‌شود.

اگر این رمان را نخوانده‌اید اما قصه‌اش برایتان آشناست، شاید به خاطر این باشد که فیلم سینمایی اقتباس‌شده از آن را تماشا کرده باشید که در سال ۲۰۱۱ با بازی تام هنکس و ساندرا بولاک ساخته و نامزد اسکار بهترین فیلم هم شد.

با این حال مطالعه این رمان ۴۴۵ صفحه‌ای، که پر از انواع تایپوگرافی و اشکال گوناگون به عنوان عناصر روایی است و نشر چشمه نیز به بهترین شکل ممکن آن را منتشر کرده، قطعاً لذت منحصربه‌فردی برای علاقه‌مندان قصه‌پردازی در پی خواهد داشت.


از مجموعه کتاب‌خوان بخوانید:

پسخان

حق نشر عکس
cheshmeh.ir

این بار عبارت معروف «علی عباسی تقدیم می‌کند»، نه در آغاز یک فیلم که چهل سال پس از دوران اوج او در سینمای موج نو ایران پیش از انقلاب، بر جلد یک کتاب نشسته است.

کتاب خاطرات علی عباسی، تهیه‌کننده معروف سینما با کارنامه‌ای پربار از آثار ماندگاری چون تنگسیر، رضا موتوری و سوته‌دلان، به‌تازگی منتشر شده و در حال دست به دست شدن است.

علی عباسی شرایط دشوار پس از انقلاب را نیز تا چند سال تحمل کرد، اما پس از تهیه‌ فیلم «جعفرخان از فرنگ برگشته» و سانسور سنگین آن و نهایتا شکست در اکران، از ایران رفت.

بخش عمده‌ای از کتاب ۱۹۷ صفحه‌ای «علی عباسی تقدیم می‌کند: روایت یک کابوس سی‌ساله» روایت شفاهی یک دوره از تاریخ سینمای ایران است از زبان این تهیه‌کننده قدیمی خوشنام و به قلم قصیده گلمکانی که نشر چشمه آن را به تازگی منتشر کرده است.Source link

هیئت اعزامی رئیس جمهور افغانستان به جاغوری و مالستان: دست‌کم ۶۰ درصد مردم آواره شده‌اند


افغانستان

حق نشر عکس
Ghaznigovernormediaoffice

Image caption

دفتر والی غزنی اعلام کرده که بیش از هزار خانواده از دو ولسوالی جاغوری و مالستان به شهر غزنی رسیده‌اند.

محمد عزیز بختیاری، عضو هیئت اعزامی رئیس جمهوری افغانستان به ولسوالی ارزگان خاص که از مالستان و جاغوری دیدار کرده، می‌گوید که حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد از مردم غیر نظامی از دو ولسوالی جاغوری و مالستان آواره شده‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ ۱۰ عقرب/آبان هیاتی را برای بررسی تلفات غیر نظامی حادثه اخیر ولسوالی ارزگان خاص معرفی کرد که این هیات بعد از بررسی وضعیت ولسوالی ارزگان خاص، مالستان و جاغوری به تازگی به کابل برگشته است.

آقای بختیاری که مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور اجتماعی نیز است، به بی‌بی‌سی گفت: “طالبان تصمیم جدی گرفته که مناطق امن ولسوالی غزنی را ناامن کند.”

ولسوالی و مالستان از امن‌ترین ولسوالی‌های ولایت غزنی به حساب می‌آمدند.

این عضو هیئت اعزامی رئیس جمهوری افغانستان افزود که هیئت روزانه وضعیت ولسوالی جاغوری، مالستان و ارزگان خاص را به رئیس جمهوری و وزارت‌های دفاع و داخله/کشور افغانستان گزارش می‌داد، ولی دولت “عمل جدی را علیه تروریستها انجام نداد.”

حق نشر عکس
Ghaznigovernormediaoffice

Image caption

آوارگان گفت که برای فرار از جنگ بخشی از مسیر را پیاده طی کرده‌اند.

تلفات چگونه بوده است؟

آقای بختیاری گفت که تا زمان حضور او در مناطق محل درگیری دولت فقط ۵۰ نفر از نیروهای کماندو را به ولسوالی جاغوری در خط مقدم جنگ در منطقه حوتقول و انگوری اعزام کرده بود که در یک عملیات شبانه ۲۵ کماندوی ارتش و حدود ۲۵ غیر نظامی کشته شدند.

او گفته است که در ولسوالی ارزگان خاص نیز دست‌کم ۲۰ نیروی مردمی و پلیس توسط طالبان کشته شدند.

مشاور رئیس جمهوری افغانستان افزوده است که در حمله به ولسوالی مالستان نیز دست‌کم ۵ سرباز امنیتی کشته شده‌اند.

وضعیت جنگ چگونه است؟

آقای بختیاری گفت که خود او قبل از کشته شدن نیروهای کماندو به خط مقدم جنگ رفته بود. به گفته او، نیروهای کماندو از برتری تجهیزات گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و به او گفته بودند که طالبان آخرین تجهیزات دید در شب را دارند.

به گفته آقای بختیاری، یک روز بعد از این دیدار، نیروهای مردمی و نفرات واحد کماندو در خط مقدم جنگ در منطقه حوتقول و انگوری “قتل عام شدند.”

آقای بختیاری گفت که علاوه بر جاغوری نیروهای طالبان از چند مسیر وارد ولسوالی مالستان نیز شدند و توانستند که تا ۵۰۰ متری مرکز ولسوالی پیشروی کنند.

Image caption

چندی قبل رئیس جمهوری هیاتی را برای بررسی وضعیت ارزگان معرفی کرد ولی با آغاز درگیری در ولسوالی مالستان و جاغوری این هیات به این دو ولسوالی نیز دیدار کرد.

او گفت که اقدام دولت در این زمان فقط اعزام هواپیما به محل بود که فقط در فضا گشت‌زنی می‌کردند و براساس گزارش‌ها در ولسوالی مالستان فقط چند بار عملیات داشته و در ولسوالی جاغوری یک بار اقدام به عملیات هوایی کرده است.

آخرین وضعیت چه است؟

آقای بختیاری می‌گوید که مردم به دلیل اینکه آمادگی برای جنگ نداشتند، از ادامه درگیری در وحشت هستند. شماری از خانواده‌ها با پای پیاده از مسیر کوه و دشت منطقه راترک کرده‌اند.

شماری از آوارگان که به شهر غزنی رسیده به بی‌بی‌سی گفته که آنها حتی قادر نشده که برای کودکانش لباس گرم بگیرند.

حق نشر عکس
Zaamin Ali Hedayat

Image caption

از راست به چپ، ضامن علی هدایت ولسوالی مالستان، عزیز بختیاری و رسول طالب

دفتر والی غزنی نیز اعلام کرده که آنان تاکنون ۶۲۰ آواره بیمار ولسوالی جاغوری و مالستان را درمان کرده و بیش از هزار خانواده از این دو ولسوالی به شهر غزنی رسیده و در مساجد و ساختمان‌های دولتی جابجا شده‌اند.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز امروز وزیران دفاع و داخله/کشور و رئیس امنیت ملی افغانستان را به دلیل وخیم شدن وضعیت امنیتی در چند نقطه افغانستان، از جمله حمله طالبان به دو ولسوالی مالستان و جاغوری برای استجواب به پارلمان این کشور فرا خواند.

مردم محل می‌گویند که طالبان اکنون با شکست خط مقدم جنگ توانسته اند وارد منطقه انگوری شده و در گردنه “لوخک” با نیروهای دولتی درگیر هستند.

به گفته مردم طالبان یک مکتب دخترانه را نیز در نزدیکی منطقه اشکه انگوری آتش زده‌اند.Source link

'سلطان سکه' اعدام شد


حق نشر عکس
Mizanonline

Image caption

وحید مظلومی (چپ) در جلسه دادگاه – مظلومی و قاسمی به خاطر معامله مقادیر زیادی سکه مفسد فی‌الارض شناخته و به اعدام محکوم شده بودند

صبح چهارشنبه، ٢٣ آبان (١٤ نوامبر)، دادستانی تهران گفت که حکم اعدام وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی که به تایید دیوان عالی جمهوری اسلامی رسیده بود به اجرا گذاشته است.

آقای مظلومی در تیرماه سال جاری بازداشت شد و در ابتدا، منابع پلیس گفتند که او دو تن سکه (نزدیک به ٢٥٠ هزار عدد سکه) را احتکار کرده بود تا با گران شدن آنها، سود بیشتری ببرد. رسانه‌های خبری جمهوری اسلامی به او “سلطان سکه” لقب دادند.

بعدا این اتهام تعدیل یافت و مقامات قضایی وحید مظلومی را متهم کردند که طی دو ماه، حدود دو تن سکه طلا را خرید و فروش کرده است.

محمد اسماعیل قاسمی نیز به اتهام مشابه محاکمه و به اعدام محکوم شده بود.

چند روز پیش، رئیس دادگستری استان تهران گفته بود که احکام اعدام آقای مظلومی کمتر از یک ماه دیگر به اجرا گذاشته خواهد شد هرچند زمان مشخصی برای آن اعلام نکرد.

+ وحید مظلومین ملقب به ‘سلطان سکه’ کیست؟

+ حکم اعدام ‘سلطان سکه’ در دیوان عالی ایران تائید شد

+ رئیس پلیس تهران: سلطان سکه در زمان دستگیری سکه‌ای نداشته است

دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه‌ای گفته است که “شعبه چهل و یکم دیوان عالی کشور با رسیدگی دادنامه صادره در مورد متهمین، اعدام را تائید کرد و پس از قطعیت حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی با رعایت تشریفات قانونی سحرگاه روز چهارشنبه مورخ ۲۳ آبان ۹۷ حکم اعدام با حضور جمعی در تهران به مرحله اجرا در آمد.”

بازداشت و ایراد اتهام علیه آقایان مظلومی و قاسمی در زمانی صورت گرفت که بازار ارز و سکه در ایران دستخوش التهاب بود و نرخ ارز و بهای طلا به شدت افزایش می‌یافت. مقامات حکومتی در آن زمان دولت‌های خارجی و عوامل آنان را مسئول وخامت وضعیت ارزی معرفی کردند و گفتند که چندین نفر را در این ارتباط تحت تعقیب قرار داده‌اند.

در جمهوری اسلامی، هر از چند گاهی محدودیت‌ها یا ممنوعیت‌هایی در مورد معاملات ارز اعلام و به اجرا گذاشته شده اما تا قبل از بازداشت آقای مظلومی، در مورد غیرقانونی بودن یا محدودیت خاصی در مورد خرید و فروش سکه و طلا اطلاعی در دست نبود.

خرید و فروش سکه و ارز در جمهوری اسلامی همواره رواج داشت و به خصوص بانک مرکزی هر از چند گاهی برای تامین نیاز ریالی و جمع‌آوری نقدینگی به اعلام فروش سکه مبادرت کرده است.

به گفته معامله‌گران بازار سکه و ارز، آقای مظلومی سال‌ها به معامله سکه و ارز اشتغال داشت اما از چند سال پیش، فعالیت خود را به معاملات سکه منحصر کرده بود.Source link

جدول پرفروشترین‌های موسیقی پاپ بریتانیا؛ آریانا گرانده در صدر


شیداسب کاویانی هرهفته نگاهی می‌کند به جدول پرفروش‌ترین تک آهنگ‌ها و آلبوم‌های موسیقی پاپ و راک بریتانیا.‏‏

این برنامه را می‌توانید چهارشنبه‌ها صبح در رادیو بی‌بی‌سی بشنوید.

برنامه این هفته در روز چهار‌شنبه ۲٣ آبان ١٣٩٦ ( ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸) پخش شده است.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.Source link

تغییرات اقلیمی: موج گرما قدرت باروری حشرات نر را 'نصف می کند'


Beetles

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

سخت بالپوشان بزرگترین خانواده حشرات هستند

تحقیقات نشان می دهد که موج گرما می تواند به اسپرم حشرات آسیب برساند و حتی آنها را عقیم کند.

دانشمندان “سخت بالپوشان” (قاب بالان یا بیتل) را در آزمایشگاه در معرض موج گرما قرار دادند که به کاهش توان باروری در حشرات نر منجر شد.

این آسیب می تواند به نسل بعدی سخت بالپوشان به ارث برسد.

حشرات شاهد افت انبوه جمعیت در سراسر جهان بوده اند و محققان می گویند برای روشن شدن تاثیر گرمایش مطالعات بیشتری لازم است.

تغییرات اقلیمی بر تنوع و فراوانی گونه ها در اطراف جهان اثر گذاشته، اما سازوکار این تاثیر به درستی درک نشده است.

پروفسور مت گیج از دانشگاه ایست انگلیا که این مطالعه را هدایت کرده به بی بی سی گفت: “فروپاشی تنوع زیستی و جمعیت حشرات کاملا تشخیص داده شده اما نمی دانیم که آیا گرمایش این پدیده را توضیح می دهد یا نه. کاهش توانایی تولید مثل مسلما کمکی به حشرات نخواهد کرد.”

پژوهشگران سخت بالپوشان را مطالعه کردند چون ۴۰۰ هزار گونه از آنها وجود دارد که نماینده حدود یک چهارم کل گونه‌های جانوری شناخته شده است. افت شدید جمعیت حشرات می تواند پیامدهای قابل توجهی برای محیط زیست داشته باشد.

اخیرا مطالعه ای در آلمان نشان داد که جمعیت حشرات بالدار طی ۳۰ سال گذشته بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته و وضعیت مشابهی در جنگل های گرمسیری پورتو ریکو مشاهده شده.

پژوهش تازه که نتایج آن در نشریه “ارتباطات نیچر” چاپ شده دریافت که قرار دادن سخت‌بالپوشی به نام “آرد سرخ” در معرض پنج روز موج گرما در آزمایشگاه تولید اسپرم آن را سه چهارم کم می کند، درحالی که ماده ها تحت تاثیر گرما قرار نمی گیرند.

این پژوهش نشان داد موج گرمای اول توانایی تولید مثل حشرات نر را نصف کرد و موج گرمای دوم تقریبا آنها را عقیم کرد.

کرس سالس از پژوهشگران این مطالعه گفت: “مطالعه ما نشان می دهد که موج گرما آمادگی تولیدمثل نرها را نصف می کند، و یکدست بودن این تاثیر در میان جمعیت حشرات شگفت انگیز بود.”

سایر پژوهش ها نشان داده است که گرما می تواند به توانایی تولید مثل مردان آسیب بزند، موضوعی که در مورد سایر پستانداران هم صادق است.

با تغییرات اقلیمی انتظار می رود موارد وقوع موج گرما بیشتر شود و بر سلامت انسان و سایر گونه ها تاثیر بگذارد.Source link

افت بهای نفت در خلال نگرانی از کاهش تقاضا


oil

حق نشر عکس
Getty Images

بهای نفت در خلال نگرانی از ادامه روند نزولی تقاضا به پایین ترین حد در هشت ماه گذشته رسیده است.

نفت خام برنت – که یک شاخص بین المللی است – تقریبا ۷ درصد سقوط کرد و به ۶۵.۱۱ دلار در بشکه رسید که کمترین از ماه مارس است.

نفت آمریکا – موسوم به میانگین غرب تگزاس – هم ۷ درصد کاهش یافت و به ۵۵.۶۹ دلار رسید که کمترین از ماه نوامبر سال پیش است. افت بهای نفت خام آمریکا برای دوازده روی پیاپی ادامه داشته است.

تازه ترین افت بها در پی آن اتفاق می افتد که کارتل نفتی اوپک گفت میزان تقاضا در سال آینده از پیش بینی قبلی کمتر خواهد بود.

اوپک اکنون انتظار دارد میزان تقاضای جهانی سال آینده ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز افزایش یابد که حدود ۷۰ هزار بشکه کمتر از پیش بینی ماه پیش است.

خالد فالح وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه گفته بود که اوپک قبول کرده برای جلوگیری از اشباع بازار در سال آینده از تولید کاسته شود.

عربستان سعودی بزرگترین تولیدکننده اوپک است که از صادرکنندگان نفت خاورمیانه و آفریقا تشکیل شده.

شرکت “کاپیتال اکونومیکس” گفت روشن است که “ترس از عرضه زائد در بازار نفت درحال انباشته شدن است.”

این شرکت گفت انتظار دارد با توجه به “رشد کم‌جان اقتصاد جهانی” میزان تقاضا حتی از میزان پیش بینی اوپک کمتر باشد.

بهای نفت خام برنت که اوایل اکتبر به بالاترین حد در چهار سال گذشته رسیده بود از آن زمان ۲۵ درصد کاهش یافته، و بهای نفت آمریکا در این فاصله ۱۸ درصد افت کرده است.

تازه ترین افت بها پس از آن روی می دهد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در توئیتی نوشت که امیدوار است از تولید کاسته نشود.

پیش از آن عربستان سعودی در روز یکشنبه گفته بود که اوپک درحال بررسی کاستن از عرضه در سال آینده است.

بیشتر بخوانید:Source link

نگرانی عفو بین‌الملل از سرنوشت صدها عرب اهوازی


عفو بین الملل

سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه از مقام های ایرانی خواسته است فورا سرنوشت و محل نگهداری صدها عرب اهوازی که می‌گوید بدون دسترسی به خانواده یا وکیل تحت بازداشت هستند را روشن کند.

این بیانیه در پی گزارش هایی از اعدام شماری از اعضای این اقلیت در جنوب ایران منتشر می شود.

عفو بین الملل می گوید که در روزهای اخیر فعالان عرب خوزستان در خارج از ایران به این سازمان گفته اند که ۲۲ مرد از جمله یک فعال اجتماعی به نام محمد مومنی تیماس به طور مخفیانه اعدام شده اند.

دو روز پیش بعد از انتشار این گزارش ها غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، خبر این اعدام ها را “کذب محض” خواند. او همچنین گفت بازداشتی ها “تفهیم اتهام” شده اند اما جزییاتی از اتهامات آنها ارائه نکرد.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات و حمایت خاورمیانه و آفریقای شمالی این سازمان، گفت: “سخت بتوان تصور کرد که این افراد ظرف فقط چند هفته از زمان بازداشت از محاکمه ای منصفانه برخوردار شده باشند، چه رسد به اینکه بتوانند از حکم مجازات اعدام تجدید نظر بخواهند.”

عفو بین الملل می نویسد یکی از کسانی که اعدام مخفیانه او گزارش می شود احمد حیدری، سرامیک فروش ۳۰ ساله ای است که چند روز بعد از حمله مسلحانه اهواز در یک رژه نظامی بازداشت شد.

در حمله روز شنبه ۳۱ شهریور در اهواز حداقل ۲۴ نفر از جمله غیرنظامیان شامل کودکان کشته شدند.

عفو بین الملل می گوید که خانواده احمد حیدری تا روز ۱۱ نوامبر – ۲۰ آبان – چیزی درباره محل نگهداری یا سرنوشت او نمی دانست تا اینکه تلفنی از آنها خواسته شد به یک مرکز وزارت اطلاعات در اهواز مراجعه کنند.

این سازمان می نویسد: “در آنجا گواهی مرگ او به آنها تحویل داده و گفته شد که او روز ۱۷ آبان اعدام شده است. مقام ها گفتند که جسد او را برای خاکسپاری تحویل نمی دهند و گفتند خانواده اجازه ندارد مراسم یادبودی برای او برگزار کند.”

فیلیپ لوتر نوشت: “در غیاب هرگونه اطلاعاتی درباره محل نگهداری بازداشتی هایی که بیم اعدام شدن آنها می رود، انکارهای کلی فرماندار خوزستان (در تکذیب اعدام ها) تسلیی برای خانواده هایی که از زمان بازداشت نتوانسته اند از عزیزانشان خبر بگیرند یا آنها را ببینند نیست.”

حق نشر عکس
iSna

Image caption

در حمله ۳۱ شهریور اهواز شماری نظامی و غیرنظامی به قتل رسیدند

او افزود: “گزارش ها از اعدام ها این نگرانی ما را تشدید می کند که صدها عرب اهوازی دیگر که در پی حمله (۳۱ شهریور به رژه نظامی اهواز) بازداشت شده اند ممکن است با خطر اعدام یا بدرفتاری شدید روبرو باشند.”

این سازمان خواستار دسترسی وکلا و خانواده ها به بازداشتی ها و اطمینان از این مساله شد که از شکنجه و سایر بدرفتاری ها محفوظ هستند.

این سازمان همچنین خواستار آزادی فوری کسانی شد که فقط به خاطر اعتراضات مسالمت آمیز یا هویت قومی خود بازداشت شده اند.

این سازمان نوشت: “هرچند مقام های ایرانی وظیفه دارند همه کسانی را که مظنون به ارتکاب حمله اهواز هستند طی محاکمه ای منمصفانه مجازات کنند، اما نباید از آن به عنوان بهانه ای برای پاکسازی اعضای قومیت عرب اهوازی که هدف آزار بوده اند استفاده کنند.”

به گزارش منابع خبری ایران در حمله ۳۱ شهریور اهواز چهار مرد مسلح به سوی یک جایگاه تماشاگران رژه سپاه، جایی که مقام ها گرد آمده بودند، آتش گشودند که علاوه برغیرنظامیان به مرگ ۱۲ نفر از اعضای سپاه پاسداران منجر شد.

یک روز بعد از حمله گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش) با انتشار ویدئویی از مهاجمان – که پیش از حمله ضبط شده بود – مدعی انجام آن شد.

خبرهای حمله اهواز:Source link

ماموران مانع پیشروی آتش‌سوزی مرگبار شمال کالیفرنیا شدند


آتش سوزی دیگری که روز سه شنبه در سیمی ولی در شمال لس آنجلس شروع شد اکنون مهار شده است

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

آتش سوزی دیگری که روز سه شنبه در سیمی ولی در شمال لس آنجلس شروع شد اکنون مهار شده است

سازمان آتش نشانی کالیفرنیا می گوید مامورانی که با یک آتش سوزی مرگبار در شمال ایالت می جنگند موفق به جلوگیری از پیشروی آن شده اند.

آنها آتش سوزی موسوم به کمپ را ۳۰ درصد مهار کرده اند با این حال انتظار نمی رود این حریق تا پایان ماه به طور کامل خاموش شود.

این آتش در بخش بیوت در نیمه شمالی ایالت تاکنون بیش از ۵۰ هزار هکتار را سوزانده است.

آمار رسمی تلفات ناشی از این آتش سوزی که از روز پنجشنبه شروع شد و شهر پارادایز را ویران کرد به ۴۲ نفر می رسد. کارشناسان پزشکی قانونی همچنان در جستجوی بقایای قربانیان هستند.

ده ها نفر دیگر مفقود هستند.

آتش سوزی دیگری در جنوب ایالت موسوم به “وولزی” باعث مرگ دو نفر شده و به شهر ساحلی مالبو که محل زندگی بسیاری از چهره های هالیوود است آسیب رسانده.

سازمان آتش نشانی کالیفرنیا می گوید این آتش سوزی تاکنون نزدیک به ۳۹ هزار هکتار را سوزانده و ۳۵ درصد مهار شده است.

آتش سوزی کوچکی هم موسوم به “هیل” در بخش ونچورا در شمال لس آنجلس ۹۰ درصد مهار شده است.

مرگبارترین آتش سوزی

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که روز سه شنبه کاروان هایی از کامیون های آتش نشانی با عبور از میان ویرانه های شهر پارادایز به سوی خط مقدم این حریق که مرگبارترین آتش سوزی تاریخ ایالت است پیش می رفتند.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

بیشتر خانه ها و اتومبیل های رها شده در پارادایز در آتش سوخته اند

ماموران با کمک اره های موتوری سعی کردند تیرهای برق و سایر موانع را از جاده ها بردارند.

حداقل ۶۶۰۷ خانه مسکونی و ۱۰۳۲ ساختمان تجاری و غیره در بخش بیوت ویران شده است.

“اریکا بین” سخنگوی سازمان آتش نشانی کالیفرنیا گفت آنها امیدوارند آتش تا پایان هفته بیش از ۴۰ درصد مهار شده باشد که پیشرفت بزرگی در مسیر خاموش کامل آن خواهد بود.

اسکات مک لین از دیگر نمایندگان این سازمان گفت که ماموران اکنون نسبت به مهار آن خوشبین تر هستند چون آب و هوا در حال تغییر است.

بادهای گرم و خشک فصلی از عوامل رشد سریع این آتش سوزی هاست که پیش بینی می شود به زودی فروکش کند.

مقام ها می گویند که یافتن بقایای قربانیان ممکن است هفته ها وقت ببرد.

تصور می شود بسیاری از قربانیان ساکنان سالخورده پارادایز یا افرادی با توانایی کم برای حرکت بوده باشند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

تراکم جمعیت در شهرهای خلوت رو به افزایش بوده است

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

آتش سوزی وولزی در اطراف مالبوSource link

داستان کم‌نظیر دوست جوان و یهودی هیتلر


به نظر می‌رسد که رزا روی عکس را نقاشی کرده باشد

حق نشر عکس
ALEXANDER HISTORICAL AUCTIONS

Image caption

به نظر می‌رسد که رزا روی عکس را نقاشی کرده باشد

در نگاه اول شاید به نظر برسد که این عکس نشان‌دهنده خوشحالی است: مردی، دختری مو طلایی را در آغوش کشیده است.

اما نگاهی دقیق‌تر قصه‌ای سیاه را پیش چشممان می‌آورد است. این مرد، که دستور قتل شش میلیون یهودی را صادر کرده، آدولف هیتلر است و آن دختر هم یهودی است.

با وجود این احوال، هیتلر و رزا برنایل نینو با هم طرح دوستی ریختند. این دوستی، پنج سال بعد با دخالت مقام‌های نازی به پایان رسید.

حالا این عکس کم نظیر از آن دو نفر در سال ۱۹۳۳ که امضا هم شده قرار است در یک حراجی در ایالات متحده آمریکا به فروش رود.

عکس را هاینریش هافمن گرفته و پیش‌بینی می‌شود که حدود ده هزار دلار فروخته شود.

بیل پاناگوپولوس که حراج را اداره می‌کند به میل‌آنلاین گفته که این قطعه عکس امضا شده پیشتر به نمایش در نیامده بود.

او می‌گوید که هیتلر برای پروپاگاندا هم که شده عکس‌های زیادی با بچه‌ها داشت اما این یکی فرق دارد و «یک جور وابستگی واقعی به آن دختر بچه در عکس دیده می‌شود.»

‘عشق هیتلر’

نقطه اشتراک این دختربچه و رهبر نازی‌ها این بود که هر دو در یک روز به دنیا آمده بودند.

بنا به آنچه که در وبسایت حراجی آمده در روز تولد هیتلر در سال ۱۹۳۳ رزا با مادرش در میان جمعیتی بودند که بیرون اقامتگاه رهبر نازی‌ها در برگهاف پای آلپ بود.

به نظر می‌رسد، وقتی که هیتلر متوجه می‌شود روز تولدش با دختر یکی‌ است از رزا و مادرش کارولین دعوت می‌کند تا به اقامتگاه او بروند و عکس همانجا گرفته می‌شود.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

هیتلر با آنکه می‌دانست این دختر رگ و ریشه یهودی دارد به دوستی‌اش با او ادامه داد

خیلی طول نمی‌کشد که متوجه می‌شوند مادر کارولین یهودی بوده و همین کافی بود که نازی‌ها فکر کنند رزا هم یهودی است.

اما این موضوع باعث نمی‌شود که هیتلر رفاقتش با این دختر را کنار بگذارد. عکس امضا شده را هم برایش می‌فرستد.

روی عکس اسم رزا با صفت «عزیز» نوشته شده به همراه اسم هیتلر و تاریخ شانزدهم ژوئن ۱۹۳۳ شهر مونیخ.

به نظر می‌رسد که رزا بعدا اثر خودش را بر عکس گذاشته و روی عکس، چند شاخه گل نقاشی کرده است.

او در بین سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۸ دست کم هفده بار برای هیتلر و ویلهلم بروکنر، دستیار پیشوای نازی‌ها نامه نوشته است. تا اینکه او و مادرش که در آن زمان بیوه شده بود از سوی منشی خصوصی هیتلر از نوشتن برای او منع شدند.

هافمن می‌گوید که هیتلر هیچ از این کار منشی‌اش راضی نبود. او سال‌ها بعد در کتابی که درباره هیتلر نوشت، از جانب او نقل قول کرده که: «آدم‌هایی هستند که مستعدند هر چیزی را که به من ذره‌ای احساس خوش می‌دهد را خراب کنند.»

کتاب هافمن به نام «هیتلر دوست من بود» در سال ۱۹۵۵ منتشر شد و نسخه دیگری از همین عکس در آن آمده است.

در شرح عکس آمده:‌«عشق هیتلر – برایش دیدار این دختر در برگهاف بسیار خوشایند بود، تا آنکه یک فضول‌باشی متوجه شد که او از نژاد خالص آریایی نیست.»

یک سال بعد از آنکه منشی مخصوص، رابطه این دو را قطع کرد، جنگ جهانی دوم آغاز شد و شش سال بعد که جنگ به پایان رسید شش میلیون یهودی کشته شده بودند.

رزا هم از جنگ جان سالم به در نبرد. او در هفده سالگی در بیمارستانی در مونیخ به دلیل ابتلا به فلج اطفال درگذشت. مرگ او در ۱۹۴۳ رقم خورد. درست یک‌دهه بعد از دیدارش با رهبر نازی‌ها.Source link